لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران اینستاگرام طوفان زرد
جمعه, 01 بهمن 1395: تولد میثم سلیمانی (1364) ، تولد آرش افشین (1367)
ویدیو خلاصه دیدار سپاهان - نفت تهران
فیلم خلاصه دیدار سپاهان و پدیده
  • آخرین اخبار
  • اختصاصی
:: نمایش سایر اخبار ::
کد خبر: 20787
تاریخ انتشار: 27-07-1395, 09:03
بازدید: 344 مرتبه

خداحافظ پسر نجیب اصفهان...

اين محرم است و حالا حالاها محبوب قلب‌ها

اين محرم است و حالا حالاها محبوب قلب‌ها Share
اين محرم است و حالا حالاها محبوب قلب‌ها
در دورانی که فوتبال ایران یا استقلال بود یا پرسپولیس، پسری از دیار نصف جهان برخاست و تابوی فوتبال دو قطبی آن زمان را شکست. او با شخصیت خاص خودش تاریخ فوتبال سپاهان را از نو نوشت و همراه با سپاهان قله‌هاى فوتبال ایران را فتح کرد.
به گزارش طوفان زرد و به نقل از ایمنا، محرم نویدکیا پرچمدار دوران شکوه و عظمت سپاهان در فوتبال ایران، روز گذشته رسماً خداحافظی‌اش از فوتبال را اعلام کرد تا افسانه نویدکیا و سپاهان به پایان برسد.
محرم نویدکیا اولین کاپیتان یک تیم غیر تهرانی بود که جام قهرمانی لیگ کشور را بالای سر برد، او که سال‌ها در پیراهن شماره 4 سپاهان درخشید و با وفاداری مثال زدنی‌اش در ایران پیراهن هیچ تیم دیگری را بر تن نکرد پرافتخارترین و محبوب‌ترین اسطوره فوتبال اصفهان به شمار می‌رود.
با هم مروری خواهیم داشت بر 18 سال دوران فوتبال حرفه‌ای محرم نویدکیا، اسطوره سپاهان:

مهدی مناجاتی و کشف پسرک لاغر اندام

در فصل 77-78 مهدی مناجاتی، سرمربی وقت سپاهان محرم نویدکیا را از تیم‌ جوانان این باشگاه به بزرگسالان آورد تا دوران یکی از اسطوره‌های تاریخ فوتبال ایران رسماً آغاز شود. مناجاتی که اولین سرمربی نویدکیا در رده حرفه‌ای بوده است در مورد او می‌گوید: «محرم از جمله شاگردانی بود که از تیم جوانان به بزرگسالان اضافه شد بازی‌های او از چند دقیقه شروع شد و پس از مدتی به بازیکن ثابت سپاهان تبدیل شد و شانه به شانه بزرگانی مثل مجید بصیرت، احمد مومن‌زاده و آرمناک پطروسیان در تیم بازی کرد. محرم بدون شک اسطوره باشگاه سپاهان و فوتبال اصفهان است، باعث افتخار و البته شرمندگی من است که او هر سال در روزهایی مثل تولد و یا روز معلم با من تماس می‌گیرد و به من تبریک می‌گوید و حتی زمانی که برای مداوای زانویش به آلمان رفته بود از این کار دریغ نکرد.»
جالب است بدانید اولین قرارداد حرفه‌ای محرم نویدکیا یک میلیون و 200 هزار تومان بوده است. ابراهیم خلیلی، مدیرعامل سپاهان در آن سال‌ها که اعتقاد خاصی نیز به محرم داشت می‌گوید: «اولین قرارداد محرم نویدکیا مبلغ یک میلیون و 200 هزار تومان بود و سپس در سال‌های بعد قرارداد او 2 و سپس 4 میلیون تومان شد و دوران رشد این بازیکن شروع شد.»

استانکو الماس را صیقل داد
محرم نویدکیا تنها یک فصل زیر نظر مهدی مناجاتی کار کرد و سپس این حمید ندیمیان بود که 2 فصل هدایت سپاهان را بر عهده گرفت. دوران ندیمیان چندان برای نویدکیا خوش یمن نبود زیرا این مربی با توجه به فیزیک بدنی محرم چندان اعتقادی به او نداشت. ابراهیم خلیلی در خصوص آن سال‌ها می‌گوید: «آن زمان سرمربی تیم ندیمیان بود که در مورد محرم بسیار بحث داشتیم زیرا می ‌گفت این بازیکن لاغر و ضعیف است، اما من می‌دیدم که نویدکیا مانند یک آهو در زمین می‌دود و بسیار خوش فکر بود.»
با رفتن ندیمیان و آمدن استانکو به سپاهان محرم نویدکیا در یک فصل حضور او مانند یک الماس صیقل داده شد. در اولین دوره لیگ برتر استانکو تیمی ساخت که محرم نویدکیا میدان دارش بود و دوران درخشش آغاز شده بود.

قهرمانی در بازی‌های آسیایی و بازوبند کاپیتانی سپاهان به عنوان پاداش
محرم نویدکیا در سال 81 همراه با تیم ملی امید و نسلی از بازیکنان شاخص فوتبال ایران یعنی جواد نکونام، یحیی گل‌محمدی، ایمان مبعلی، جواد کاظمیان، مهدی رحمتی و علی دایی قهرمان بازی‌های آسیایی بوسان شد. پس از بازگشت به سپاهان به پیشنهاد آرمناک پطروسیان، لئون استپانیان و مجید بصیرت، کاپیتان‌های وقت سپاهان و البته با رضایت فرهاد کاظمی بازوبند کاپیتانی سپاهان به او هدیه داده شد تا او در اوج جوانی به کاپیتانی سپاهان برسد.

کاپیتانی محرمِ جوان در طلسم‌شکنی تاریخی سپاهان
همزمان با آغاز کاپیتانی نویدکیای جوان، دومین فصل لیگ برتر سوت آغاز آتش بازی پسر طلایی سپاهان در فوتبال ایران بود. او زیر نظر فرهاد کاظمی و البته همراه با بازیکنانی مثل لئون استپانیان، محمود کریمی و ادومند بزیک توانست در فصلی رویایی چند هفته مانده تا پایان قهرمان شوند و نام خود را به عنوان کاپیتان اولین تیم غیر تهرانی که قهرمان لیگ برتر می‌شد ثبت کند.
در آن فصل ادموند بزیک و محمود کریمی ستاره‌های خط آتش سپاهان بودند و پشت سر آنها این محرم نویدکیا بود که با پاس‌های طلایی‌اش آنها را در موقعیت گل قرار می‌داد. نکته جالب اینکه نویدکیا تا پیش از این فصل در پست هافبک دفاعی بازی می‌کرد اما با نظر فرهاد کاظمی او یک خط جلو‌تر آمد و پشت سر مهاجمان در پست هافبک نفوذی توپ زد. ادموند بزیک که در سپاهان دوران افتش را در پرسپولیس فراموش کرد با 13 گل آقای گل شد و محرم نویدکیا نیز با 12 گل پشت سر او قرار گرفت.

مصدوميت معروف محرم با سرمربیگری فرکی
یک فصل بعد از اینکه محرم با سپاهان به قهرمانی لیگ رسید همراه با فرهاد کاظمی موفق شد در جام حذفی هم قهرمان شود اما در این قهرمانی نقش محرم کمرنگ‌تر بود زیرا او همراه با تیم ملی بزرگسالان و تیم ملی امید در رقابت‌های دیگر نظیر مقدماتی المپیک 2004 آتن شرکت می‌کرد. نویدکیا که در فصل 82-83 در سه تیم مختلف حضور داشت و به طور همزمان در پنج تورنمنت بازی می‌کرد در بازی‌های مقدماتی المپیک دچار مصدومیتی شدید شد و از آنجا بود که مصدومیت معروف گریبانگیر هافبک خوش فکر فوتبال ایران شد.
او در دیدار با کره جنوبی در حالی که ابتدا پس از برخورد با آرش برهانی دچار مصدومیت شده بود و درد زانویش را به پزشک تیم هم اعلام کرده بود به اجبار به بازی ادامه داد تا در اواخر بازی طی یک برخورد شدید با دروازه‌بان کره جنوبی رباط صلیبی‌ به اضافه دو ناحیه از مینیسک خارجی‌اش پاره شود تا ماه‌ها دور از میادین باشد.

اولین لژیونر تاریخ فوتبال اصفهان/ پیوستن به بوخوم علیرغم مصدمیت

در تابستان سال 83 یعنی انتهای فصلی که سپاهان برای اولین بار قهرمان جام حذفی شد و محرم نیز دوران نقاهتش را طی می‌کرد بوخوم آلمان هافبک خلاق سپاهان را به خدمت گرفت تا او اولین لژیونر تاریخ فوتبال اصفهان نام بگیرد. هرچند نویدکیا در مصدومیت به بوخوم پیوست اما پس از رفع مصدومیتش خیلی زود به ترکیب ثابت بوخوم راه پیدا کرد تا اینکه آن مصدومیت قدیمی ناشی از بازی‌های مقدماتی المپیک سراغش آمد و او را از ترکیب اصلی تیم آلمانی دور کرد.
محرم در نهایت پس از یک فصل و نیم حضور در بوخوم به طور قرضی به سپاهان بازگشت و در انتهای فصل قراردادش را با تیم قدیمی خود دائمی کرد تا در دومین دوره حضورش برای 10 سال افتخارات جدیدی برای سپاهان رقم بزند.

حضور در جام جهانی 2006 آلمان

نویدکیای 23 ساله در انتهای فصلی که در میانه‌هایش به طور قرضی از بوخوم به سپاهان بازگشته بود در لیست 23 نفره برانکو ایوانکوویچ برای جام جهانی 2006 آلمان قرار گرفت. او با پیراهن شماره 18 تیم ملی در جام جهانی حضور داشت اما با توجه به میزان آمادگی‌اش موفق نشد به ترکیب اصلی تیم ملی راه پیدا کند.

یک قدم مانده به قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا

در بازگشت به سپاهان محرم کمک کرد تا تیمش فینالیست جام حذفی 84-85 شود. در آن سال با توجه به اینکه بازی‌های جام جهانی 2006 آلمان در پیش بود و تقویم باشگاهی درست تنظیم نشده بود فینال جام حذفی بین سپاهان و پرسپولیس در ابتدای فصل بعد یعنی اواخر تابستان 85 برگزار شد.
سپاهان آن فینال را هم برد تا سومین جام تاریخ باشگاه نیز همراه با محرم باشد و شماره 4 سپاهان در بازگشت قطعی‌اش از آلمان یک جام دیگر در ورزشگاه نقش جهان همراه با سپاهان بالای سر ببرد.

سپاهان با این قهرمانی جام حذفی مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیای 2007 را گرفت و در این دوره خوش درخشید. محرم همراه با تیمش پس از پشت سر گذاشتن تیم‌هایی مثل کاوازاکی ژاپن و الوحده امارات به فینال لیگ قهرمانان رسید اما در فینال مغلوب اوراوا ردز ژاپن شد تا رویای قهرمانی در آسیا برای سپاهانی‌ها به حقیقت تبدیل نشود.
البته در این بین سپاهان یک بار دیگر نیز در سال 86 با درخشش محرم نویدکیا در میانه میدانش قهرمان جام حذفی شد. در آن سال سپاهان پرسپولیسِ دنیزلی را در ورزشگاه آزادی و در روز درخشش مثلث طلایی محرم- پاپی و محمود کریمی 4 بر یک شکست داد و در فینال نیز با شکست صبا، یک تیم دیگر تهرانی قهرمانی جام حذفی را برای بار سوم جشن گرفت.

تنها کاپیتان ایرانی حاضر در جام باشگاه‌های جهان
سپاهان با فینالیست شدن در لیگ قهرمانان سال 2007 مجوز حضور در جام باشگاه‌های جهان را کسب کرد. محرم نویدکیا کاپیتان تیمی بود که تنها حضور ایرانی‌ها را در جام باشگاه‌های جهان ثبت کرد. یک پیروزی 3 بر یک برابر وایتاکریونایتد نیوزلند و سپس شکست 3 بر یک برابر اوراوا ردز ژاپن حاصل کار سپاهانِ رویایی آن سال در جام باشگاه‌های جهان بود.

قهرمانی دوباره در لیگ و شعار "ما سپاهانیم و حالا حالاها قهرمان"

در تابستان سال 88 پس از یک فصل کابوس وار سپاهان با سرمایه‌گذاری زیاد بهترین‌های ایران را جمع کرد و با مربیگری امیر قلعه‌نویی قهرمانی آسیا را هدف گرفت. محرم نویدکیا لیدر تیمی بود که اسکلت اصلی تیم ملی را تشکیل می‌داد و 2 سال پیاپی با امیر قلعه‌نویی قهرمان لیگ شد. در آن سال‌ها که سپاهان قدرت بلامنازع فوتبال ایران بود محرم نویدکیا در جشن قهرمانی دوم سپاهان در لیگ برتر بنری با نوشته "ما سپاهانیم و حالا حالاها قهرمان" را رونمایی کرد تا آغاز دوران سپاهان را در فوتبال ایران اعلام کند.

هتریک قهرمانی و قهرمانی‌های پیاپی با زلاتکو کرانچار

در پایان فصل دهم لیگ برتر، پس از فعل و انفعالات در رأس مدیریت سپاهان بسیاری از ستاره‌های این تیم به همراه امیر قلعه‌نویی جدا شدند تا سپاهان با مدیر و مربی جدید پا به لیگ یازدهم بگذارد. لیگ برای سپاهان خوب آغاز نشد، آنها در لیگ قهرمانان آسیا نیز با یک اشتباه بچگانه کنار رفتند و در نهایت لوکا بوناچیچ جایش را به زلاتکو کرانچار بدهد.
اما در فصلی که برای سپاهان تا اواخر نیم فصل خوب پیش نمی‌رفت به یکباره همه چیز تغییر کرد و زردها موفق شدند با رهبری نویدکیا به سومین قهرمانی پیاپی در لیگ دست پیدا کنند. بدون شک بالا بردن سومین جام قهرمانی پیاپی لیگ یکی از افتخارات ویژه محرم نویدکیا در دوران بازی‌اش به حساب می‌آید، او کاپیتان تنها تیم ایرانی بود که موفق شد سه دوره پیاپی قهرمان لیگ شود.
قهرمانی‌های سپاهان در لیگ هرچند فصل بعدش با قهرمانی استقلال به پایان رسید اما 15 اردیبهشت 92 سپاهان در فینال جام حذفی پرسپولیس را شکست داد تا در روزی که طلسم قهرمانی‌هایش در لیگ شکسته شد قهرمان جام حذفی شود تا همچنان "حالا حالا قهرمان" باقی بماند.

6 هفته رویایی و قهرمانی دراماتیک در لیگ
آخرین تصویر از درخشش پسر طلایی اصفهان مربوط به 6 هفته پایانی لیگ چهاردهم است. 6 هفته به پایان لیگ باقی مانده بود و سپاهان هنوز در کورس قهرمانی قرار داشت. شانس قهرمانی آنها پس از شکست در قم برابر صبا بسیار کمتر از نفت و تراکتورسازی شده بود و شاید تنها 6 پیروزی پیاپی در هفته‌های باقیمانده که چیزی شبیه به معجزه بود آنها را قهرمان می‌کرد.
با بازگشت محرم به ترکیب تیم فرکی همین اتفاق هم رخ داد و آنها معجزه وار هر 6 بازی را بردند و در آخرین بازی به لطف تساوی شگفت انگیز 3 بر 3 تراکتورسازی و نفت در بازی همزمان، دراماتیک‌ترین قهرمانی‌شان را جشن گرفتند. نقش اول این معجزه کسی نبود جز محرم نویدکیا، کاپیتانی که از همان شب "سلطان" لقب گرفت.

فصلی برای فراموشی

فصل گذشته یعنی پانزدهمین دوره لیگ برتر، محرم نویدکیا یکی از پرحاشیه ترین فصل‌هایش را گذراند. پسرک نجیبی که مهدی مناجاتی اواخر دهه 70 به سپاهان آورده بود با برخی اعمال عجیب حسین فرکی نتوانست کنار بیاید و در نهایت هرچه شد به ضرر هر دو طرف شد. فصل گذشته به محرم نویدکیا انگ نماد بازیکن سالاری زده شد اما ابراهیم خلیلی، مدیرعاملی که محرم را از زمین خاکی‌های اصفهان به سپاهان آورد درباره این موضوع می‌گوید: «محرم گاهی چیزهایی می‌دید که عصبانی می‌شد این بازیکن نان و پنیر و خیار می‌خورد و مسابقه می‌داد، اما حالا که می‌بیند شیشلیک و 2 میلیارد حقوق می‌دهند اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد و سپاهان نتیجه نمی‌گیرد بیشتر از همه ناراحت می‌شود.»
با همه این تفاسیر یک فصل سیاه در کنار فصول درخشان محرم در 18 سال حضورش به راحتی قابل چشم پوشی است.

پر افتخارترين كاپيتان تاريخ فوتبال ايران
محرم نویدکیا که در اوج جوانی بازوبند کاپیتانی سپاهان را بر بازو بست یک استثنا در فوتبال ایران به شمار می‌رود. او پرافتخارترین کاپیتان کل فوتبال ایران است که موفق شد پنج بار در لیگ و چهار بار در جام حذفی کاپ قهرمانی را بالای سر ببرد و از این حیث رکورددار شود. به سبک شعار معروفش باید بگوییم حالا حالاها یا شاید هرگز هیچ کاپیتانی موفق نمی‌شود به رکورد او برسد.

دو بار انتخاب به عنوان بازيكن برتر ليگ

هرچند انتخاب بهترین بازیکن لیگ هر سال به طور متوالی انجام نشده است اما محرم نویدکیا 2 بار در سال‌های 82 و 92 به عنوان بهترین بازیکن فصل انتخاب شده است. بار اول پس از درخشش در دومین دوره لیگ برتر و اولین قهرمانی لیگ سپاهان این عنوان به او رسید و بار دیگر پس از قهرمانی با سپاهان در جام حذفی برای بار چهارم.

24 مهر 95/ خداحافظی ناگهانی، پایان افسانه محرم

مثل پاس‌های تودرش در مستطیل سبز، خداحافظی‌اش هم ناگهانی و غافلگیرکننده بود، آنقدر که پس از اعلام این خبر تیمش کاملاً تمرکز خود را از دست داد و داربی اصفهان را به راحتی واگذار کرد. اتفاقاتی که اما پس از سوت پایان بازی داربی رخ داد و خداحافظی نیمه‌ کاره‌ محرم باعث شد پروسه خداحافظی محرم چند روز طول بکشد تا اهالى فوتبال نصف جهان و هواداران سپاهان آرام آرام با رفتن محرم نويدكيا كنار بيايند.
سال‌ها بعد شاید خیلی از فوتبالی‌های نصف جهان حسرت دوران طلایی سپاهان با محرم را بخورند، شاید غبطه بخورند به کسانی که خوش شانس بودند و سال‌های آقایی محرم در فوتبال ایران را نه از تصاویر ضبط شده، بلکه زنده نظاره کردند.
حالا سپاهان می‌ماند و اسطوره‌ای به نام محرم نویدکیا در تاریخش. سپاهانی‌ها می‌توانند به کاپیتان همیشگی خود ببالند زیرا نمونه‌ای مثل او که در ایران پیراهن هیچ تیمی جز تیم خودش را بر تن نکرد در هیچ یک از تیم‌های باشگاهی ایران وجود ندارد. نویدکیا از بزرگترین وزنه‌های تاریخ غنی سپاهان خواهد بود و البته مایه افتخار فوتبال اصفهان.

منبع : ایمنا
دیدگاه کاربران ( 6 مورد )
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.