فحش و شعارها را هم ترجمه می‌کنم

چلنگر: کرانچار برای استعفا نه شرطی گذاشت و نه مانع تراشی کرد

24-11-1396, 11:37 | کد خبر: 25945 | بازدید: 724 مرتبه | اخبار سپاهان
چلنگر: کرانچار برای استعفا نه شرطی گذاشت و نه مانع تراشی کرد چلنگر: کرانچار برای استعفا نه شرطی گذاشت و نه مانع تراشی کرد
مقبولیت رشته فوتبال آن قدر زیاد است که یک مترجم هم بتواند به چهره آشنایی در فوتبال ایران مبدل شود. ورود پر تعداد مربیان کروات به لیگ و تیم ملی ایران باعث شد تا رضا چلنگر نیز از سال ها قبل وارد این عرصه شده و در فضایی که مربیان و بازیکنان در چشم هستند، یک مترجم به یکی از شخصیت های سرشناس تبدیل شود. قطع همکاری مسالمت آمیز کرانچار با سپاهان، بهانه ای شد تا به سراغ چلنگر رفته و گفت وگویی را با وی ترتیب بدهیم. با ما همراه شوید:

بلافاصله بعد جدایی کرانچار از سپاهان، عکســـی از رضــــا چلنگــــر در نشســت خبری کولاکووویچ منتشر شد و می گفتند مترجم سرمربی تیم ملی والیبال شده اید. این خبر درست بود؟

نه؛ من با تیم ملی والیبال همکاری ندارم. کولاکوویچ معمولا برای نشست های خبری از من دعوت به همکاری می کند. برای این نشست هم اصرار زیادی به حضورم داشت، تا جایی که بلیت پرواز اصفهان به تهران را گرفتند.

حالا اگر پیشنهاد بدهند، قبول می کنید؟
من که دوست دارم؛ اما در تیم ملی والیبال، پیمان اکبری مسلط به زبان انگلیسی است و با توجه به اینکه مربی والیبال هم هست، در کنار سرمربی تیم ملی فعالیت دارد و نیازی به مترجم ندارند.

با اینکه فوتبالی نیستید؛ اما به خوبی از زیر و بم فوتبال آشنایی دارید که حاضر نشدید با خانواده در اصفهان ساکن شوید؟

اتفاقا اول فصل، طاهری مدیرعامل وقت باشگاه از سر دلسوزی به من گفت که خانواده ات را به اصفهان بیاور تا راحت تر زندگی کنی؛ اما تجربه فوتبالی من از محسن طاهری بیشتر بود و حرفش را قبول نکردم. به هرحال فوتبال یک روز خوب و یک روز بد دارد و احتمال قطع همکاری با کرانچار وجود داشت. تصورش را بکنید، من خانواده ام را به اصفهان آورده بودم، حالا که کرانچار رفته،‌ چه کار می کردم؟!

خب برویم سراغ داستان مترجم شدن رضا چلنگر. چطور بین این همه زبان کاربردی، سراغ کروات رفتید؟
من به واسطه علاقه ای که به تحصیل در رشته پزشکی داشتم، زبان کروات را یاد گرفتم و انگیزه اصلی ام همین موضوع شد.

خب پس چرا پزشک نشدید؟
مسائلی در زندگی من پیش آمد که نتوانستم در پزشکی تحصیل کنم. به همین دلیل برای تامین هزینه های زندگی نیاز به کار داشتم و در سفارت ایران در کرواسی مشغول به کار شدم.

ورود به فوتبال چطور رخ داد؟

خیلی اتفاقی. یکی از دوستانم که پزشک تیم ملی در زمان ایویچ و جلال طالبی بود را دیدم و امانتی برای یکی از مسئولان فدراسیون فوتبال را به من سپرد و گفت به طرف برسان من بعد از بازگشتم به ایران، برای تحویل امانتی به فدراسیون رفتم که از من در مورد روزمه ام پرسدند و گفتم که به زبان های ترکی استامبولی و کروات تسلط دارم. از این ماجرا چند ماهی گذشت تا اینکه از فدراسیون تماس گرفتند و گفتند مهمانی از کرواسی داریم و برای ترجمه بروم. محل قرار هتل استقلال بود وبلازوژیچ و برانکو در این جلسه حضور داشتند و بحث و مسائل مربوط به قرارداد، حدود 9 ساعتی طول کشید. بلازویچ از من خوشش آمد و سال 79 با فدراسیون همکاری کردم، البته وقتی به عنوان مترجم کارم را شروع کردم، صرفا به آن به عنوان شغل نگاه می کردم، تا اینکه بعد از رفتن بلازویچ به امورات عادی خودم برگشتم و در مواجهه با سوالات زیاد مردم که از تیم ملی و فوتبال می پرسیدند، فهمیدم که به مقوله مهمی وارد شده ام.

کار کردن با بلازویچ چطور بود؟

خیلی خوب. وی یکی از شاخص ترین مربیان فوتبال جهان است که از همه اطرافیانش مسئولیت کاری انتظار می رفت. وی مربی کاربلدی بود و جدیت زیادی داشت. برای ترجمه هم خیلی سخت گیر بود و اصرار داشت، هر کلمه ای عینا باید ترجمه شود و حقی برای نظر دادن نداشتم.

همکاری با مربیان فوتبالی چطور ادامه پیدا کرد؟
بعدها با برانکو در تیم ملی امید و بزرگسالان ادامه دادم و در این دوره تجربه قهرمانی را بازی های آسیایی بوسان را دارم. بعد در مقطعی با بگوویچ در تیم پرسپولیس حضور داشتم و دوباره با برانکو همکاری کردم و تجربه حضور در جام ملت های آسیا و جام جهانی را هم دارم.

در جام جهانی که مترجم برانکو بودید، واکنش و سوالات خبرنگاران خارجی با داخلی چه تفاوت‌هایی داشت؟
خبرنگاران خارجی کمتر به حواشی می پردازند و بیشتر به دنبال اصل ماجرا هستند. آنها عادت داشتند قبل و بعد از مسابقه به آنالیز تیم و مسائل فنی بپردازند و در طول جام جهــــانـــــی شاید یکی دو مورد سوال حاشیه‌ای پرسیده شد.

با کرانچار در پرسپولیس همکار شدید. درست است؟
بله. بعد از بگوویچ با کرانچار همکاری داشتم و بعد از آن نیز در کادر علی دایی بودم. من در آن مقطع کارمند باشگاه پرسپولیس محسوب می شدم و در امور بین‌الملل باشگاه فعالیت می کردم، در مقطعی نیز
به پاس همدان رفتم و مترجم این باشگاه شدم. تا اینکه در سال 90، آقای رویانیان، مدیرعامل وقت پرسپولیس،‌ به من گفت که سپاهان برای مترجمی کرانچار درخواست همکاری داده است.


تجربه همکاری با کرانچار در پرسپولیس و سپاهان چطور بود؟
بسیار خوب. در مدتی که با وی همکاری داشتم، هرگز انتقاد توهین آمیزی از وی نشنیدم. کرانچار به همه احترام می گذاشت وحتی با پایین ترین افراد از نظر رده‌ای در باشگاه سپاهان نیز با مهربانی برخورد می کرد.


دوره اول و دوم حضور در سپاهان به همراه کرانچار چه تفاوتی کرده بود؟

وقتی من و کرانچار دوباره به سپاهان برگشتیم، تیم دیگر مثل سابق نبود. مدیران و مربیان متعددی تغییر کرده بودند و بازیکنانی مانند خلیل زاده، حاج صفی و نویدکیا در تیم نبودند. تماشاگران سپاهان هم کم صبر شده اند، در صورتی که دوره اول بهتر بودند؛ اما در این دوره، خشمگین و ناراضی به نظر می رسیدند که البته بعد از چند فصل که تیم به قهرمانی نرسیده بود، تا حدودی طبیعی بود.

به عنوان نزدیک ترین فرد به کرانچار، فکر می کنید چرا سپاهان خوب نتیجه نگرفت؟

بیشتر به خاطر بدشانسی بود. تیم ما در برخی از مسابقات مسلط بود که کارشناسان نیز این موضوع را تایید می کردند. در هر مسابقه موقعیت های گل زیادی داشتیم؛ اما معمولا در اواخر مسابقه، به حق یا ناحق، ورق به ضرر تیم ما بر می گشت. کرانچار فسلفه جالبی برای کارش داشت و همیشه می گفت، عیب نیست گل بخورید، گل نزدن عیب است.کرانچار کی فهمید که مسئولان باشگاه سپاهان قصد قطع همکاری با وی را دارند.

وقتی به جلسه هیئت مدیره رفتید، می دانستید قرار است در این خصوص صحبت کنند؟

هیچ کسی حرفی در این باره به ما نزده بود و برای شرکت در جلسه کرانچار را دعوت کردند؛ اما حدس می زدیم که چنین موضوعی در میان است. زمانی که به جلسه رفتیم، ظرف پنج دقیقه کرانچار برای جدایی به توافق رسید و صورت جلسه امضا شد. کرانچار برای استعفا نه شرطی گذاشت و نه مانع تراشی کرد و همان طوری که مسئولان باشگاه هم اشاره کردند، خیلی با آنها راه آمد.

کرانچار وقتی فهمید باید از سرمربیگری سپاهـــان کنـــار برود، چـــه واکنشــــی داشـــت؟ دلخور بود؟

وی یک مربی حرفه ای است و می داند که در فوتبال، این مسائل وجود دارد و دلیلی برای دلخوری نبود. وی به درستی کارش اعتقاد داشت و مسئولان باشگاه هم از وی حمایت کردند و بازیکنان هم تلاش خودشان را انجام دادند. سپاهان در این فصل ده، پانزده بازیکن جدید به خدمت گرفته بود و هماهنگی آنها زمان بر بود. بدشانسی هم باعث شد این تیم خوب نتیجه نگیرد.


حالا که کرانچار از سپاهان رفته و شغلی ندارید، پشیمان نیستید که با برانکو همکاری ندارید؛ آن هم در وضعیتی که پرسپولیس بهتــــریــــن شرایط را در سال های اخیر دارد؟
برانکـــــو مترجـــم دارد و هنوز هم هـــــــر زمانی برانکو را ببنیم، با هم سلام و علیک داریم. به هرحال اگر از پرسپولیس یا هر تیم دیگری پیشنهاد برای همکاری داشته باشم، روی آن فکر می کنم.

وقتی در فوتبال می بینید که بازیکنان و مربیان قراردادهای سنگین می بندند و قرارداد مترجمی که در کنار فوتبال است، قابل قیاس با آنها نیست. فاصله موجود شما را ناراحت نمی کند؟
برای هر چیزی رده بندی و سلسله مراتب وجود دارد. اگر بنا به ناراحتی من باشد، پس مدیرعاملان باید بیشتر ناراحت شوند که با این همه زحمتی که می کشند و همه انتقادات را به آنها مطرح می کنند، حقوق بالایی ندارند. استرس مذاکره با بازیکن بر سر قرارداد با مدیرعامل است؛ اما خودش سهمی ندارد.

بعد از 17 سال که کنار مربیان مختلف کار کردید، وسوسه نشدید مربیگری را هم تجربه کنید؟
به هیچ عنوان. مربیگری شغل بسیار سختی است و نیاز به ابراز لازم دارد. در مربیگری به جز دانش که فراگرفتنی است، نگاه و ژن مربیگری مادرزادی است که من این بخش را ندارم.

رضا چلنگر به این دلیل در فوتبال ایران معروف شد که رفتار و حرکات و حتی طرز لباس پوشیدنش شبیه مربی شده بود که صحبت های او را ترجمه می کرد. دلیل خاصی برای این کار داشتید؟

من به عنوان یک مترجم وظیفه دارم احساسات مربیان را نیز منتقل کنم. من موظف هستم، هیجان، مهربانی و لطف و خشمگینی مربی را انتقال بدهم و نمی توانم از این چارچوب خارج شوم.


پیش آمده که به تشخیص خودتان جمله ای را تغییر بدهید یا مفهومی را طور دیگر منتقل کنید؟

من هیچ وقت به خودم اجازه نمی دادم که صحبت های مربی را گلچین کرده یا صحبت های دیگران را گزیده و انتخابی منتقل کنم. مترجم برای مربیان مثل آینه است؛ من حتی شعارها و فحش های تماشاگران را هم برای مربیان ترجمه می کنم تا مربی در جریان تمام اتفاقات قرار بگیرد.


تا به حــــال شـــده بازیکنان از شما بخواهند پیغامی را به سرمربی برسانید؟

بارها پیش آمده است. من مــــحـــــرم اســـرار بازیکنان و مربیان هستم.
منبع : روزنامه اصفهان زیبا
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
  • اختصاصی
  • آخرین اخبار

ترکیب سپاهان اعلام شد/ 4 نظر

نوستالژیک های سپاهانی من/ 2 نظر

تساوی در دربی بانوان اصفهان/ 20 نظر

برتری سپاهان مقابل پدیده در دیداری دوستانه/ 7 نظر

ترکیب سپاهان اعلام شد/ 7 نظر

دیدار طلایی پوشان با هوادار نونهال سپاهانی/ 6 نظر

نوستالژیک های سپاهانی من/ 4 نظر

تابش: اول ببینیم واقعیت چه بوده و بعد جوسازی کنیم / با خاطیان برخورد میکنیم/ 14 نظر

نوستالژیک های سپاهانی من/ 0 نظر

پیروزی پرگل سپاهان در خانه همیاری/ 13 نظر

سمیرا محمدی: در بازی برابر راه یاب ملل بدشانسی آوردیم/ 2 نظر

فتاحی: یک جایی باید همه این تبعیض ها و ناعدالتی ها تمام‌شود/ 9 نظر

مدیرعامل جمعیت هواداران فوتبال ایران دار فانی را وداع گفت/ 0 نظر

چهار بانوی سپاهانی به اردوی تیم ملی دعوت شدند/ 1 نظر

نوستالژیک های سپاهانی من/ 0 نظر

به بهانه زادروز رسول نویدکیا/ 11 نظر

شکست شاگردان سمیه شهبازی برابر راه یاب ملل/ 2 نظر

اعلام ایستگاه اتوبوس جهت اعزام بانوان هوادار به ورزشگاه صفائیه/ 2 نظر

شقایق روزبهان: جو فوق العاده ای بر ورزشگاه تختی حاکم بود/ 1 نظر

شیوا فاضلی: در دیدار برابر ملوان غیرتمندانه بازی کردیم/ 1 نظر

گل ساسان شبیه آنری!/ 1 نظر

سپاهان و استقلال خوزستان به روایت تصویر/ 7 نظر

صف «قرمزها» پشت سر سپاهان/ 0 نظر

سپاهان با تساوی قهرمان نیم فصل شد/ 36 نظر

ترکیب سپاهان اعلام شد/ 8 نظر

نوستالژیک های سپاهانی من/ 1 نظر

دیدار استقلال خوزستان و سپاهان را پیش بینی کنید/ 8 نظر

پیروزی شیرین طلایی پوشان برابر ملوان با تک گل کاپیتان/ 11 نظر

گزارش تصویری دیدار سپاهان و پرسپولیس/ 0 نظر

سپاهان، هویت نصف جهان/ 4 نظر

سپاهان؛ قهرمان نیم فصل ایران/ 25 نظر

نویدکیا در مراسم تجلیل سیدجلال حسینی/ 9 نظر

ترکیب سپاهان اعلام شد/ 6 نظر

ترکیب پرسپولیس مشخص شد/ 0 نظر

بلیت بازی سپاهان و پرسپولیس (عکس)/ 2 نظر

علیرضا جماعتی گزارشگر دیدار سپاهان و پرسپولیس شد/ 0 نظر

حال و هوای ورزشگاه نقش جهان پیش از دیدار بزرگ/ 4 نظر

دیدار سپاهان و پرسپولیس را پیش بینی کنید/ 26 نظر

میزبانی دختران طلایی از پارس جنوبی/ 1 نظر

برنامه مسابقات تیم های والیبال و هندبال سپاهان در لیگ برتر/ 4 نظر

روزنامه الکترونیک فوتبال اصفهان پنجشنبه27 دی97/ 0 نظر

واکنش مدیرعامل باشگاه سپاهان به جدایی نویدکیا، سرلک و علی‌محمدی/ 6 نظر

تابش: مذاکرات خوبی با محمد ابراهیمی داشته‌ایم/ 11 نظر

سپاهان بر امیدهایش غلبه کرد/ 5 نظر

ترکیب سپاهان اعلام شد/ 4 نظر

فتاحی: برپایی اردو در ترکیه تصمیم قلعه نویی بود/ 5 نظر

تیم‌هایی از رومانی، کوزوو و مقدونیه حریفان تدارکاتی سپاهان/ 0 نظر

منتظر صدور رضایت نامه ابراهیمی هستیم/ 11 نظر

سپاهان بین ۱۰ تیم امتیازآور لیگ قهرمانان آسیا/ 9 نظر

روزنامه الکترونیک فوتبال اصفهان چهارشنبه26 دی97/ 0 نظر

علی‌محمدی و یزدانی غایب بودند/ تمرین ویژه برای سر‌زنی مهاجمان/ 15 نظر

زمان اردوی آماده‌سازی سپاهان در ترکیه مشخص شد/ 3 نظر

تابش: هنوز با بازیکنی به طور قطعی به توافق نرسیده‌ایم/ 10 نظر

روزنامه الکترونیک فوتبال اصفهان سه شنبه25 دی97/ 0 نظر

تابش: ایران می‌تواند قهرمان جام ملت‌ها شود/ 17 نظر

اکران فیلم مستند "افتخار من سپاهان" در سینما سپاهان/ 2 نظر

پیگیری تمرینات سپاهان زیر نظر قلعه‌نویی/ 0 نظر

روزنامه الکترونیک فوتبال اصفهان دوشنبه24 دی97/ 0 نظر

تابش: با عشوری صحبتی نداشتیم/ 7 نظر

تابش: با کمک اسپانسر هزینه اردوی ترکیه فراهم شد/ 15 نظر

شال سپاهانی برگردن مدیریت شرکت فولاد مبارکه/ 4 نظر

انتقال ابراهیمی در حال نهایی شدن/ قلعه‌نویی دنبال جذب ۲ بازیکن دیگر/ 22 نظر

جعفری: گلم در دربی آفساید نبود/ 0 نظر

حضور سپاهانی ها در مجموعه صنعتی فولاد مبارکه/ 7 نظر

دباغی: ورزشگاه هیچ سکویی نداشت/ 0 نظر

شهبازی: سپاهان همیشه به اخلاق‌مداری شهرت دارد/ 0 نظر

دیدار آتی: لیگ برتر ایران - #16
میزبان

میهمان
صنعت نفت vs سپاهان
تختی آبادان
شبکه آبادان
برنامه دیدارهای لیگ
در حال فراخوانی برنامه بازی ها
جدول لیگ برتر فوتبال ایران
در حال فراخوانی جدول لیگ
جدول لیگ فوتبال زنان
در حال فراخوانی جدول لیگ